Macbor. Klinkt Schots, zegt u? Is het niet, al werd daar wel de inspiratie voor de merknaam gehaald. Macbor is namelijk een samenvoeging van Mac (het Schotse voorvoegsel dat ‘zoon van’ betekent) en Bor (een verkorting van Bordoy, de familienaam van de eigenaars). Letterlijk als ‘zoon van Bordoy’ ontstond Macbor in 1999 binnen de Motos Bordoy-groep, de bekende Spaanse importeur vlakbij Barcelona die in 1971 werd opgericht.
Macbor wil voortbouwen op de ervaring en knowhow van de Motos Bordoy-groep en op het inmiddels stevig uitgebouwde netwerk dat in Europa meer dan 100 dealers en 1.000 servicepunten telt. Albert en Jordy – de zonen van oprichter Jaime Bordoy – hebben intussen de fakkel overgenomen en zetten volop in op de uitbreiding van hun merk, dat nu al een vrij compleet gamma van 125 tot 500cc telt.
Ambities
De ambities van Macbor zijn niet min. Op de komende EICMA in november wil het Spaanse merk minstens drie nieuwe modellen voorstellen: een +600cc tweecilinder allroad, een meer offroadgerichte 450cc twin en een 300cc enduro. Klinkt leuk, maar dat is dus toekomstmuziek. In afwachting daarvan mochten wij alvast in het achterland van Barcelona op pad met het volledige huidige Macbor-gamma, zeven modellen die variëren van 125 tot 500cc.
Al hoort daar wel een kanttekening bij: de testrit besloeg een honderdtal kilometer, dat komt neer op minder dan vijftien kilometer per motor. Dat is uiteraard te weinig voor een diepgaande test, maar dat was ook niet de bedoeling. Daarbovenop ging het grotendeels om 125cc’s, daarmee hoef je geen eindeloze kilometers af te leggen om de essentie te vatten. Bovendien ligt de nadruk tijdens deze testdag vooral op de echte nieuwkomer voor dit jaar: de Shifter 125 EVO, een sportieve naked.
Shifter 125 EVO
Eerlijk is eerlijk: de kleine Shifter ziet er bijzonder geslaagd uit. De lijnen zijn modern en onmiskenbaar sportief, en ook de afwerkingskwaliteit en de uitrusting overtuigen: upside-down voorvork, verstelbare rem- en koppelingshendels, uitschakelbaar ABS, verlichte bedieningsknoppen, 5 inch TFT met connectiviteit, dashcam (!), USB-A en -C-aansluitingen, TPMS, ledverlichting rondom… De vloeistofgekoelde vierkleps eencilinder (15 pk @ 9.500 tpm en 12 Nm @ 7.500 tpm) doet het met Bosch injectie en uitschakelbare tractiecontrole.
De prijs is op dit ogenblik nog niet bekend, maar zou vlijmscherp zijn. Zo zou de Shifter 125 EVO in thuisland Spanje aangeboden worden voor 2.999 euro. En dat brengt ons meteen bij een belangrijk verkoopargument: deze motoren rijden weliswaar trots onder Spaanse vlag, maar komen in feite uit China … wat de opvallend scherpe prijzen van het gamma deels verklaart.
Loncin of Zongshen?
Het is moeilijk om exact te achterhalen welke fabrikanten erachter zitten, maar de 125-motorblokken lijken afkomstig van Loncin of Zongshen en zijn gebaseerd op oudere Japanse motormaten, vaak van voormalige Honda-blokken. Los van cijfers en technische gegevens weet de Shifter EVO echter vooral te overtuigen met zijn toegankelijke karakter. Met een zithoogte van 785 mm past iedereen er wel op, al zal de actievere zithouding met vrij sterk geplooide knieën wellicht niet supercomfortabel zijn voor langere rijders.
Toch is het net die sportievere zithouding die de Shifter zo leuk maakt om te rijden. De voortrein is verrassend strak en bochtenwerk wordt lekker speels dankzij de prima feedback van zowel de voorvork als het Taiwanese CST rubber, terwijl de relatief bescheiden remmen hun werk naar behoren doen. Het motorblok is weliswaar erg lineair, maar laat zich graag hoog in de toeren jagen om zijn 15 pk vrij te geven. Daarbij zijn, ondanks de balansas, wel behoorlijk wat trillingen voelbaar. Kortom, de Shifter vormt een aantrekkelijk alternatief voor de gevestigde concurrentie.
Macbor Montana XR1 125 EVO
Over naar de Montana XR1 125 EVO, in Spanje het bestverkochte model van het merk. De spaakwielen met binnenband (opvallend genoeg 18 inch voor- en 17 inch achteraan), de valbeugels en de behoorlijke bodemvrijheid van 170 mm vermoeden dat hij ook buiten het asfalt uit de voeten kan. Een beetje soft onverhard is zeker mogelijk, maar de vrij eenvoudige vering is niet bedoeld voor serieus terreinwerk. De natuurlijke habitat van de XR1 EVO blijft dus de weg.
Net als de Shifter pronkt ook de XR1 met een uitgebreide standaarduitrusting: ledverlichting rondom, 5 inch TFT met connectiviteit, USB-A-aansluiting, dezelfde tractiecontrole met aparte knop en hetzelfde ABS (dat op de XR1 alleen op het achterwiel kan worden uitgeschakeld). Ook hier toont vooral de prijs hoe sterk de Montana XR1 125 EVO is: voor 4.099 euro krijg je een makkelijke en comfortabele 125 waarmee je zelfs met z’n tweeën kunt reizen als je dat zou willen.
Macbor Rockster 125 EVO
De Rockster 125 EVO cruiser is verkrijgbaar als Standard en Flat. Die laatste onderscheidt zich door een vlakker stuur, gewone voetsteunen in plaats van treeplanken en het ontbreken van een sissybar voor de passagier. Hij kost 100 euro minder dan de Standard en klopt af op 2.799 euro. Het EVO-achtervoegsel verwijst naar het nieuwe motorblok dat nu vier kleppen heeft en iets meer dan 12 pk levert. De luchtgekoelde eencilinder voelt aangenaam aan, loopt rond en soepel en past perfect bij het ontspannen rijkarakter van de cruisertjes. Ook ABS is nieuw en vervangt het gecombineerde remsysteem van de vorige versies.
Macbor Rockster 410
Groter broertje Rockster 410 is uitgerust met een 42 pk sterke 401cc tweecilinder. Het soepele en behoorlijk koppelrijke blok (32,8 Nm) heeft weinig moeite met de 185 rijklare kilo’s. De grootste Rockster lijkt zelfs een van de interessantste Macbors: een degelijk rijwielgedeelte met upside-down voorvork en stereovering achter die prima feedback geven, goed doseerbare remmen (met dubbele remschijven voor), een TFT-dashboard met connectiviteit, geruststellende vangnetten in de vorm van TC en ABS en een onberispelijke afwerking … allemaal voor 5.499 euro.
Macbor Montana XR5 510 of Kove 510X?
Tijdens deze test kregen we niet de kans om met de Montana XR5 510 te rijden, de grootste uit het gamma. De reden daarvoor is dat de opvolger eraan komt – juist, de +600cc allroad die op de komende EICMA wordt onthuld. Toch kunnen we wel iets kwijt over de XR5, want dat is in feite gewoon een Kove 510X met een ander logo. Dat maakt de XR5 een bijzonder interessante machine met een haast ongelooflijke verhouding tussen prijs, uitrusting en prestaties: 498cc twin (47 pk), volledig instelbare KYB vering, Nissin remmen en tubeless Metzeler Tourance banden op Akron spaakwielen (19 inch voor, 17 inch achter).Voeg daar nog bij: ABS en tractiecontrole (beide uitschakelbaar), slipperkoppeling, ledverlichting rondom, TFT met connectiviteit, valbeugels, handkappen, verlichte bedieningsknoppen, bagagerek met passagiershandgrepen, en alu carterbescherming. Daar valt bijzonder weinig op aan te merken…
Conclusie
Deze machines van Chinese oorsprong onder Spaanse vlag hoeven op vlak van afwerking of inmiddels bewezen duurzaamheid niet meer onder te doen voor Japanse of Europese tegenhangers. Daarnaast is er het uitrustingsniveau: er ontbreekt zelden iets en vaak zijn deze modellen completer uitgerust dan veel concurrenten. Maar vooral de prijzen moeten zelfs de grootste sceptici overtuigen. Een vergelijking met de zogenoemde traditionele merken maakt meteen duidelijk hoe groot het verschil bij vergelijkbare modellen is. Onze persoonlijke favoriet is de nieuwste van het stel, de Shifter 125: sportief van karakter, overtuigend met z’n voorbeeldige en verrassend strakke rijgedrag. Ook de Rockster 410 verdient een vermelding: een soort bobber die groter oogt dan zijn cilinderinhoud doet vermoeden en een sympathieke indruk maakt. Wij zijn alvast benieuwd waarmee Macbor op de EICMA komt aanzetten.
Alle info en technische gegevens vind je op macbor.eu
Tekst Thomas Chignac • Fotografie Isaac Farres, Roger Rovira, Jaume Soler